Staff

Leadership Team Responsibilities
Mrs Catherine Davis Head Teacher
Designated Safeguarding Lead
Mrs Siobhan Phelan
(maternity)
Deputy Head Teacher – Assessment
Y6 Teacher (Mon, Fri)
Mrs Katherine Smith Acting Deputy Head Teacher – Teaching and Learning/Assessment
NQT release Teacher
Mr Miguel Carrascal Assistant Head teacher – Inclusion and Behaviour
UKS2 Teacher
 Teaching Staff  Responsibilities
Miss Abigail Talbot Nursery Teacher – Duckling Class
Joint EYFS Lead & FoSA Lead
Miss Isabelle Hollamby Reception Teacher – Cygnet Class
Joint EYFS Lead & OSHL Lead
Miss Ailish Murphy Reception Teacher – Gosling Class
Humanities Lead
Miss Orla Kenny Y1 Teacher – Starling Class
Art & DT Lead
Mrs Stefany Brown Y1 Teacher – Nightingale Class
NQT
Mrs Aisling Mulherin Y2 Teacher – Robin Class
KS1 Lead & Joint English Lead
Mrs Rouselle Dooknah Y2 Teacher – Hummingbird Class
Topic Lead
Mr Mark Hicks Y3 Teacher – Dove Class
NQT
Mrs Miriam Savill Y3  Teacher – Finch Class
PSHE Lead
Mrs Grace Grant Y4 Teacher – Woodpecker Class
Computing Lead & Joint English Lead
Mrs Ana Banks Y4 Teacher – Kingfisher Class
EAL & MFL Lead
Mr Steve Banks Y5 Teacher – Kestrel Class
Science Lead
Mrs Cassie Whaley
(Mon-Thu)
Y6 Teacher – Falcon Class
Joint KS2 Lead & Joint RE Lead
Miss Megan Freeman
(Fri)
Y6 Teacher – Falcon Class
Miss Michelle Weston Y6 Teacher – Eagle Class
Maths Lead & Joint KS2 Lead
Mr Sam Butterworth
(Mon-Thu)
Music Teacher
Miss Lindsey Kelly SENCo
Miss Kelly Saunders-Cross SEN Teacher
Mrs Anita Fitzgerald
(Mon-Wed)
EYFS & KS1 PPA Teacher
Joint RE lead
Ms Celeste Flores
(Thu-Fri)
KS2 PPA Spanish Teacher
Coach Adrian, Coach Ben, Coach Jermaine EYs, KS1 & KS2 PPA PE Coach
Support Staff  Phase
Mr Doug Day
Miss Rachel Potts
Miss Prescillia Luyindula
Mrs Milena Lobaton
Miss Lucia Carchipulla
  EYFS TA
Mrs Barbara Chung Kin Chong EYFS SEN TA
Ms Fiona Kenna
Ms Patricia Fielding
Ms Joanne Neagle
Ms Fadila Bendriss
  KS1 TA
Miss Jenny O’Connor
Ms Wioletta Zawislak
KS1 SEN TA
Ms Claudia Vale
Ms Mairead Furlong
Ms Margaret McCormack
Ms Maxine Varney
  Lower KS2 TA
Ms Nuha Rabban
Ms Janice McLaren
Ms Elvia Carvalho
Ms Vilma Angelini
  Lower KS2 SEN TA
Ms Angela Loftus (AM)
Ms June O’Connor
Ms Geraldine Xiberras
(Mon-Tue)
Ms Pauline Whitlock (Wed-Fri)
  Upper KS2 TA
Ms Vilma Angelini
Ms Celeste Flores
Upper KS2 SEN TA
Ms Denise Murray Learning Mentor
Mr Matthew Lawrence (P/T) Speech and Language Therapist
Mrs Pam Case Lunchtime Supervisor
Mrs Sue Smith Admin Officer
Mrs Louise Hanscombe Admin Officer
Mr Sid Dunbar Premises Officer
Mrs Marie Dunbar School Business Manager